Fullmäktige har röstat för nytt presidium

Publicerad: 2018-10-31

Kommunfullmäktige är nu klart för den nya mandatperioden 2018-10-15 - 2022-10-14.

Igår röstade kommunfullmäktige till presidiet i fullmäktige för nya mandatperioden som sträcker sig till oktober 2022.

Så här föll valet:

Ordförande: Gunilla Svensson (S)
1:e vice ordförande Tonny Svensson (M)
2:e vice ordförande Jonas Luckmann (SD)

Vill du ta del av röstningen så kan du se filmen från kommunfullmäktigesammanträdet.

Kommunens nämnder och styrelsers ledamöter och ersättare beslutas det om på kommunfullmäktige den 18 december, deras mandatperiod börjar 1 januari.