Klippans logotype

Valresultat och mandatfördelning

Valresultat för val 2014
RöstfördelningPartiAntalAndelMandat
MModerata Samlingspartiet196619,538
CCenterpartiet6206,163
FPFolkpartiet liberalerna3533,511
KDKristdemokraterna6136,092
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna358935,6615
VVänsterpartiet2962,941
MPMiljöpartiet de gröna4744,712
SDSverigedemokraterna209420,819
FIFeministiskt initiativ80,080
ÖVRÖvriga partier510,510

Mandatfördelning

Kommunfullmäktige består av 41 ordinarie ledamöter med 26 ersättare.

Under innevarande mandatperiod fördelas de 41 platserna så här:
Socialdemokraterna 15
Miljöpartiet de gröna 2
Vänsterpartiet 1 
Sverigedemokraterna 9, varav 4 tomma stolar
Moderata samlingspartiet 8
Centerpartiet 3
Liberalerna 1
Kristdemokraterna 2

Senast uppdaterad: 2016-11-29
Sidansvarig: Lina Wideland

Kontakt

Klippans kommuns kundtjänst

0435-280 00


E-post: kommun@klippan.se

till kontaktsida
till e-tjänsterna
till synpunktshanteraren

Relaterade länkar

Klippans kommun
Besöksadress: Trädgårdsgatan 12, Klippan
Postadress: Klippans kommun, 264 80 Klippan


Telefon: 0435-280 00
E-post: kommun@klippan.se