Lärare

Lyssna Skriv ut
Kontakt

Kontakt

 

Besöksadress Tegelbruksskolan
Holmgårdsvägen 4
264 80 Klippan
Telefon till expedition:
0435 - 285 30

Rektor
Ann-Sofie Widén

Öppettider

Måndag-torsdag
08.00-17.00
Fredag
08.00-15.00

Receptionen i kommunhuset håller lunchstängt klockan 12–13. Vi nås ändå på telefon, chatt, facebook och e-post.

kartpin

Skicka ett meddelande till kundtjänst




För telefonkontakt med respektive lärare v.v ring kundtjänst för att bli kopplad.
Telefonnummer kundtjänst 0435-280 00.
För elever och vårdnadshavare går det också att nå lärarna via PIM.

Byggprogrammet
Anna Eriksson, programansvarig, 0435-286 22 anna.eriksson2@klippan.se
Andreas Lindholm andreas.lindholm@klippan.se
Mikael Gudmundsson mikael.gudmundsson@klippan.se 
Martin Senniksen martin.senniksen@klippan.se
Peter Ekenberg peter.ekenberg@klippan.se
Mikael Steen mikael.steen@klippan.se

El- och Energiprogrammet elteknik
Jöran Dahl, programansvarig, 0435-288 03 joran.dahl@klippan.se
Ulf Becke ulf.becke@klippan.se
Andreas Kihlström andreas.kihlstrom@klippan.se 
Thomas Johansson thomas.johansson4@klippan.se 
Sven Folkeson sven.folkesson@klippan.se

Fordon- och Transportprogrammet åk 1
Elisabeth Adler elisabeth.abrahamsson@klippan.se 
Mats Johansson mats.johansson8@klippan.se
Johan Leander  johan.leander@klippan.se  
Roger Dahlberg roger.dahlberg@klippan.se 
Lena Wrentner lena.wrentner@klippan.se
Bengt Tollstadius bengt.tollstadius@klippan.se
Ilias Nikolaidis ilias.nikolaidis@klippan.se 
Louise Hakander louise.hakander@klippan.se

Fordonsprogrammet personbilsteknik åk 2-3
Dick Johansson dick.johansson@klippan.se
Bertil Bernersson bertil.bernersson@klippan.se 
Peter Olred peter.olred@klippan.se

Transportprogrammet transportteknik inkl flygplatsteknik
Mikael Sundberg, programansvarig, 0435-284 54 mikael.sundberg@klippan.se
Camilla Mäkelä camilla.makela@klippan.se
Ida Toft ida.toft@klippan.se
Håkan Möllergren hakan.mollergren@klippan.se
Christian Sandberg christian.sandberg@klippan.se
Per Sandberg, anläggning per.sandberg@klippan.se
Johan Jönsson johan.jonsson2@klippan.se
Bengt Melander bengt.melander@klippan.se
Robin Nilsson robin.nilsson10@klippan.se 
Daniel Svantesson daniel.svantesson@klippan.se 
Karolina Håkansson karolina.hakansson@klippan.se 
Philip Crona philip.crona@klippan.se
Tony Lundberg, arbetsplatsförlagt lärande (APL) tony.lundberg@klippan.se

IM (Yrkesintroduktion)
Carina Säflund carina.saflund@klippan.se
Peter Ekenberg peter.ekenberg@klippan.se
Ingela Jönsson ingela.jonsson1@klippan.se

Tegelbruksskolans trafikskola YH Trafikskollärare
Telefon: 0435-286 08
Kenny Schylander, trafikskolechef kenny.schylander@klippan.se

Uppdragsutbildning/YKB
Ronny Olesen, 0435-282 49 ronny.olesen@klippan.se
Frida Madsen, ekonomiassistent 0435-283 34 frida.madsen@klippan.se

Vuxenutbildning
Vi bedriver vuxenutbildning inom transport och anläggning i samarbete med Klippans Vuxenutbildninglänk till annan webbplats